28.08.2016

Студенту на замітку: як успішно заробляти і раціонально витрачати

Від itf

Якщо правильно організувати свій час, можна благополучно поєднати навчання, дозвілля і підробіток, який забезпечить вам додатковий дохід. У цій статті ми розповімо вам про прийоми, які допоможуть витрачати зароблені гроші раціонально.

Робота для студентів

Незважаючи на те, що на сьогоднішній день ваше основне завдання як студента – вчитися, ви можете виділити частину свого часу на підробіток, який забезпечить вам додатковий дохід. Він дуже важливий з різних точок зору – наприклад, сприяє вашої фінансової незалежності, і, як результат, дозволяє батькам частково заощадити гроші; відкриває прекрасну можливість ознайомитися з ринком праці та налагодити зв’язки для побудови майбутньої кар’єри, а також допомагає у формуванні професійних і соціальних навичок.

При цьому ви повинні керуватися принципом пріоритетності, адже успішне завершення навчання залишається ключовим завданням. Перед тим, як почати працювати, переконайтеся, що це не буде шкодити навчанню і різним значущим для вас справам (якщо правильно організувати свій час, все можна благополучно поєднати!).

Відповідні вакансії ви можете знайти на сайтах mojedelo.com, studentski-servis.com і adecco.si. Перед тим, як приступити до роботи, незалежно від її специфіки, потрібно домовитися з роботодавцем щодо ваших професійних обов’язків, робочого графіка і годинної ставки оплати праці. Тут на допомогу прийдуть студентські сервіси, які надають додаткову підтримку при можливих труднощах.

Доцільно налагодити щирі взаємини з роботодавцем і своєчасно обговорювати можливі незручності. Мінімальна встановлена законом годинна ставка оплати праці для студентів на сьогодні становить 5,40 євро брутто. Ця сума зараховується на ваш рахунок у нетто розмірі – 4,56 євро / год, а різниця (0,84 євро) являє собою внесок до пенсійного страхування і страхування по інвалідності (докладніше про це можна прочитати на сайтах студентських сервісів).

Облік витрат

Існує кілька способів контролю своїх витрат. Якщо ви – педантична людина, можете записувати кожну витрату в зошит, блокнот, на планшет або смартфон, завести окремий файл обліку витрат, а в кінці місяця проводити аналіз витрат коштів (на харчування, одяг, навчання, поїздки, житло, розваги і так далі ). Виявивши, що де-не-де витрачається занадто багато, ви можете ввести місячні ліміти в окремих категоріях витрат. Якщо вам зручніше користуватися мобільними додатками, можна, наприклад, вибрати Toshl.

Розумні покупки

Реклама часто переконує нас, що без якогось товару нам ніяк не обійтися (хоча насправді це зовсім не так). Як же утримуватися від численних спокус і купувати розумно? Тут вам допоможуть наведені нижче поради (особливо – при покупці одягу, взуття та модних аксесуарів):

 1. Задайтесь питанням, чи потрібен вам взагалі цей товар?
 2. Що покращиться у вашому житті після його покупки?
 3. Чи є можливість взяти цей товар напрокат або купити не новий?
 4. Чи не призведе покупка товару до негативних наслідків для здоров’я і безпеки навколишнього середовища?
 5. Не вичерпає покупка наявні фінансові кошти?
 6. «Правило десяти секунд»: перш ніж відправитися до каси, зупиніться на місці на 10 секунд, і ще раз подумайте, чи потрібен вам цей товар.

Недорого і при цьому корисно

Словенія – одна з небагатьох країн, де студенти мають можливість вигідно харчуватися по бонах. При цьому ви можете харчуватися вдома, закуповуючи продукти і готуючи собі страви самостійно. Якщо ви схиляєтеся до такого варіанту харчування, враховуйте наступні поради:

 1. Купуйте продукти за списком, а не «на голодний шлунок».
 2. Перед покупкою поцікавтеся акціями та знижками.
 3. Продукти харчування, термін придатності яких скоро закінчиться, або ж вони коштують дешевше за інших причин, наприклад, через пошкоджену упаковку, неправильну етикетку, нетоварний вигляд, все ще цілком придатні для їжі. Прикладом доброї практики в даному питанні є магазин Robinfood.
 4. Уважно читайте етикетки, звертаючи увагу на харчову цінність та склад продукту. Намагайтеся купувати здорові поживні продукти. У цьому вам допоможуть безкоштовні мобільні додатки: Fooducate, Honest Label, Pic Healthy, True Food.
 5. Готуйте разом з друзями або колегами – так ви зможете розділити фінансове навантаження. Також не нехтуйте батьківськими гостинцями, які ви можете привезти з собою, побувавши вдома на вихідних або канікулах.