12.08.2016

Реєстрації нерухомості 2016 – нотаріальні повноваження

Від itf

З 1 січня 2016 року набула чинності нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004года № 1952-IV.

В якості нововведення змінена організаційна система державної реєстрації прав. Тепер до складу системи входять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи, суб’єкти держреєстрації прав (виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад) та державні реєстратори речових прав на нерухоме майно, у тому числі і нотаріуси.

Зараз нотаріуси наділені повним обсягом повноважень і зможуть здійснювати державну реєстрацію нерухомості без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна.

Відповідно до Закону державної реєстрації прав підлягають:

1) право власності;
2) речові права, похідні від права власності:

  • право користування (сервітут);
  • право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);
  • право забудови земельної ділянки (суперфіцій);
  • право господарського відання;
  • право оперативного управління;
  • право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки;
  • право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами (їх окремої частини), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди ( їх окремої частини), укладеного на строк не менше трьох років;
  • іпотека;
  • право довірчої власності;
  • інші речові права відповідно до закону;

3) право власності на об’єкт незавершеного будівництва;
4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава , предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Державна реєстрація обтяжень прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким скоєно таку дію.

На території України зареєстровано більше восьми тисяч нотаріусів. Нотаріуси юридично компетентні, мають упорядковані офіси, а також несуть матеріальну відповідальність за свої дії. Їх діяльність спрямована на надання кваліфікованої юридичної допомоги на основі принципів законності, незалежності та неупередженості: функція державної влади, з одного боку, і вільна професія, з іншого боку.

Тому залишається вірити в те, що таке новаторство в законодавстві України дозволить підвищити якість надання реєстраційних послуг і уникнути довгих реєстраційних черг в тісних коридорах реєстраторів.